Poradnik

Wyłączniki XXI wieku w aranżacji wnętrz

wylaczniki

Wyłączniki zwane są bardziej żartobliwie pstryczkami-elektryczkami. Mają one za zadanie włączyć światło w celu oświetlenia danego pomieszczenia. Coraz częściej słyszymy o inteligentnych wyłącznikach. Czym się różnią od tych tradycyjnych? Na czym właściwie polega ich “inteligencja”?


Najbardziej popularne są obecnie wyłączniki srebrno-szare, które idealnie pasują do ścian surowych lub kamiennych. Oprócz tego w salonach można spotkać się z podwójnymi włącznikami, które są wykonane z palisandru. Natomiast oprawę mają z emitującego drewna. Aby podkreślić dane wnętrze wykorzystuje się również do ozdoby wyłączniki metalowe, chromowe lub stalowe z żeliwną oprawą.


Klasyczne a inteligentne wyłączniki

 

Mimo to można zaryzykować stwierdzeniem, że niedługo tego typu klasyczne wyłączniki przestaną być stosowane. Technologia idzie cały czas do przodu, zatem niedługo zapewne będzie można zapomnieć o klasycznych wyłącznikach. W dynamicznie rozwijającej się dziedzinie IT coraz częściej i głośniej mówi się o inteligentnych domach, w których zamontowane są sensory. Różnica między klasycznymi wyłącznikami i inteligentnymi jest taka, że te drugie mają więcej funkcji i są bardziej rozbudowane. Dokładniej mówiąc oprócz standardowej funkcji włączenia bądź wyłączenia światła mogą one sterować roletami, klimatyzacją, grzejnikami czy nawet urządzeniami multimedialnymi. Producenci, którzy tworzą tego typu wyłączniki tworzą rozwiązania.


Budowa inteligentnych wyłączników

 

Posiadają one mikroprocesor, który można odpowiednio zaprogramować. Ich sterowanie odbywa się za pomocą odpowiedniej aplikacji, która być zainstalowana w urządzeniach mobilnych. Niektóre sensory posiadają dodatkowe urządzenia. Takim przykładem są sensory z termoregulatorem, które mogą zastąpić dwa urządzenia jednocześnie. Dzięki temu można włączyć światło oraz jednocześnie kontrolować temperaturę w pomieszczeniu. Oprócz tego działają sensory te działają nieco inaczej niż klasyczne wyłączniki. Praca tradycyjnego wyłącznika polega na tym, że ruchome styki przemieszczają się z jedno punktu do drugiego. W pierwszym położeniu wyłącznik znajduje się w stanie otwartym, co oznacza, że nie obwód jest otwarty i nie przepływa w nim prąd. Jeżeli styki będą w położeniu zamkniętymi nastąpi zamknięcie obwodu elektrycznego oraz przepływ prądu do żarówki.


Jak działają?

 

W przypadku inteligentnych wyłączników potrzebne jest dodatkowe urządzenie, które potocznie nazywają się aktorami. Montuje się je w rozdzielnicach elektrycznych, a za przesyłanie instrukcji w postaci sensorów odpowiadają wyłączniki. Programuje się je w systemach sieciowych. Różnica tkwi również samym obwodzie zasilającym. Chodzi o to, że zastosowane są tam przewody magistralne. Montuje się je wokół domu, aby połączyć je na końcu w jeden element do sieci bezprzewodowej. Dzięki temu wszystkie zainstalowane w inteligentnym domu urządzenia mogą wymieniać różnego rodzaju informacje między sobą. Napięcie znamionowe również jest inne. W przewodach magistralnych płynie napięcie 24V, czyli około dziesięciokrotnie razy mniejsze niż w klasycznych wyłącznikach.